Change language: CZ EN FR DE RU
CIH
JC3

Nové pracoviště NBÚ v Brně pro kybernetickou ochranu

Již v roce 2015 by mělo v moravské metropoli vzniknout nové pracoviště Národního bezpečnostního úřadu, které se bude zabývat kybernetickou bezpečností. Ponese název Národní centrum kybernetické bezpečnosti (NCKB), bude zaměstnávat okolo 35 odborníků a počítá se s rozpčtem min 50 mil korun. Jihomoravský kraj byl vybrán pro toto centrum cíleně, neboť je zde největší koncentrace jak firem v soukromém sektoru, tak také aktivit na akademické půdě (cca 5000 studentů v oborech informační a komunikační technologie).  V této souvislosti byl zmíněn také Network Security Monitoring Cluster, jako aktivní sdružení firem v tomto oboru, který napomáhá celkové úspěšnosti i velké aktivitě subjektů v tomto oboru.

Nové centrum vzniká také ve spojitosti s Regionální inovační strategií Jihomoravského kraje, kde informační a komunikační technologie s důrazem na kybernetickou bezpečnost je jedním ze čtyř klíčových průmyslových odvětví, které jsou v této strategii definované.

Ředitel JIC Jiří Hudeček také zmiňuje velký potenciál kraje v této oblasti. Uvádí několik firem, které se podílí na úspěšnosti kraje v oblasti kybernetické bezpečnosti, z nichž dvě vznikly jako spin-off z brněnských univerzit. Jsou to INVEA-TECH, a.s. (zakládající člen Network Security Monitoring Cluster) a Phonexia s.r.o.

 

Zdroje:

http://www.kr-jihomoravsky.cz/Default.aspx?ID=201160&TypeID=2

http://www.lidovky.cz/brno-jako-male-silicon-valley-vznikne-tam-centrum-kyberneticke-bezpecnosti-17p-/media.aspx?c=A130223_165849_ln-media_mtr

 

 

Partneři