Change language: CZ EN FR DE RU
CIH
JC3

Rudý říjen v Evropě – odhalen nový virus

Rudým říjnem označili pracovníci ruské firmy  Kaspersky Labs nový virus, který objevili vloni v říjnu. Jedná se o unikátní virus, který napadá a „vysává“ všechny možné dokumenty nejen ty běžné, ale i ty specificky šifrované. Dokáže ukrást dokonce i data, která byla smazána z paměťových USB disků. Svoji unikátnost završuje tím, že pokud je objeven, dokáže se skrýt a po pominutí nebezpečí se zase objeví.

Rudý říjen v Evropě – odhalen nový virus

Podle vedoucího oddělení, které se ve firmě Kaspersky Labs zabývá počítačovými viry, Vitalije Kamluka, byly pečlivě vybrány oběti, které virus zasáhl. Terčem útoku byly především organizace země ve východní Evropě, bývalé sovětské republiky a země ve střední Asii. Jednalo se o vládní instituce, ambasády, ropné a plynárenské společnosti. Hlavní cíl viru bylo shromáždit velmi citlivé a chráněné údaje, které měly geopolitický význam. Celkově bylo napadeno od roku 2007, kdy začal virus řádit, 55 000 cílů na 250 různých unikátních IP adresách. Nejvíce se virus objevil ve Švýcarsku, Kazachstánu a Řecku.

Zatím není jasné, z jaké země tvůrci toho viru pocházejí. Stopy sice vedou do rusky mluvících oblastí, ale může se jednat pouze o matoucí stopy.

 

Zdroj:

http://www.novinky.cz/internet-a-pc/290225-do-siti-strategickych-instituci-v-evrope-pronikl-rudy-rijen.html

http://www.welt.de/wirtschaft/webwelt/article112765916/Gigantische-Cyberspionage-Aktion-aufgedeckt.html

http://www.tagesschau.de/ausland/roteroktober100.html

Partneři